Canlı Destek Bana Sor!
X KAPAT

Hoşgeldin!

Kendin Yap Atölyesine Hoşgeldin. Haydi beraber üretmeye başlayalım...
Şifremi Unuttum?

Yeni mi katılacaksınız ? Hemen Hesap Oluştur

Hoşgeldin!

Kendin Yap Atölyesine Hoşgeldin. Haydi beraber üretmeye başlayalım...

Şifreler en az altı karakter uzunluğunda olmalı,
Hem harf hem de rakam içermeli ve boşluk içermemelidir.

CAPTCHA

Harvard Diplomalı Psikiyatr Twitch Yayınları Yapıyor

10 Ağustos 2020 | 327 Okunma

İçinde bulunduğumuz zor günlerde akıl sağlığımızı korumak büyük bir önem teşkil ediyor. Bunun farkına varan Alok Kanojia, bunu desteklemek için alışılagelmişin dışında bir yola başvurdu. Takipçileri tarafından “Dr. K” olarak da bilinen Harvard diplomalı psikiyatr, Amazon’un sahip olduğu Twitch yayın platformu üzerinden akıl sağlığı konusundaki sorunları açıklamaya ve bu konu hakkında konuşmaya dair ön yargıyı kırmaya çalışıyor.

Resim: HealthyGamer_GG (Twitch)

“Healthy Gamer GG” Twitch kanalında oyuncularla buluşan Dr. K, sanal taciz, depresyon ve öz eleştiri gibi konular üzerinde duruyor. Dr. K’nin, aynı isimde bir YouTube kanalı da bulunuyor.

Dr. K, yayıncılığa başlarken asıl amacının yayın yapmak olmadığını, oyuncularla, oyuncu topluluğunun bulunduğu yer olan Twitch’de tanışmayı istediğini ifade etti. Eşi Kruti Kanojia ile birlikte “Healthy Gamer” adında bir şirket de yöneten psikiyatr, bu şirkette video oyunu koçluğu olarak tanımladığı bir meslek için eğitim veriyor. Video oyunu bağımlılığı, ilişkiler ve motivasyon üzerinde destek sağlayabilen bu koçların amacı, video oyunlarının kişilerin üzerindeki etkilerini fark ettirmek ve hayatlarını istedikleri şekilde inşa etmesine yardımcı olmak. Kanojia, gerekli şartları sağlayan her insanın koç olabileceğini ve koçluk eğitimi için bir ücret olmadığını da ifade etti.

Terapiye Alternatif Değil
Zaman zaman ünlü Twitch yayıncılarının da konuk olarak alındığı yayınlarında, siber zorbalık ve tembellik gibi konulardan bahsediliyor. Bunun yanı sıra Dr. K, yayınlarının terapiye bir alternatif olamayacağını, amacının pozitiflik yaymak olduğunu belirterek, yardıma ihtiyacı olan izleyicilerinin bir terapiste danışması gerektiğini vurguladı.

Küçüklüğünden beri video oyunları oynayan Dr. K, üniversite döneminde, oyun bağımlılığı yüzünden derslerinde başarısız olduğunu belirtti. Babasının tavsiyesi ile gittiği Hindistan’da dinginliğe kavuştu. Daha sonra bu bağımlılığını yenen Kanojia, Teksas Üniversitesi’nde Biyoloji ve Tufts Üniversitesi’nde Tıp okuduktan sonra Harvard Üniversitesi Psikiyatri eğitimini tamamladı. Sonrasında, çalıştığı hastaneden ayrılıp, kliniğine ve Healthy Gamer şirketine odaklandığını ifade etti.

Çalışmaları sırasında oyun oynamaya devam eden Dr. K, beraber oynadığı insanlardan bazılarının danışmanlığa ihtiyacı olduğunu gördüğünü söyledi. Geleneksel terapistlerin ise çoğunlukla oyuncu kültürüne hakim olmadığını belirtti. Harvard diplomalı psikiyatr, öğrendiği meditasyon tekniklerini de paylaşabileceği ve herkesin yararlanabileceği bir Twitch kanalı açmaya karar verdiğini ifade etti. Health Gamer şirketinin CEO’su ve Dr. K ile birlikte kurucusu olan eşi Kruti Kanojia ise, akıl sağlığının toplumda yayılmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.