Canlı Destek Bana Sor!
X KAPAT

Hoşgeldin!

Kendin Yap Atölyesine Hoşgeldin. Haydi beraber üretmeye başlayalım...
Şifremi Unuttum?

Yeni mi katılacaksınız ? Hemen Hesap Oluştur

Hoşgeldin!

Kendin Yap Atölyesine Hoşgeldin. Haydi beraber üretmeye başlayalım...

Şifreler en az altı karakter uzunluğunda olmalı,
Hem harf hem de rakam içermeli ve boşluk içermemelidir.

CAPTCHA

MEB'den ilkokul öğrencilerine iki yeni çalışma seti

10 Ağustos 2020 | 308 Okunma

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Çocuklara eğlenceli, oyun tabanlı içerikler sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf için 'Öğrenmeye Hazırım' seti hazırladık. Bu setin dört kitabı var. 1'inci sınıflara özel üç fasikül halinde 'Tohum' adlı bir set hazırladık. Burada da çocuklarımızın dinleme, konuşma, okuma, yazmayı içeren dört dil becerisinin temel alındığı bir yaklaşım sergiledik. Velilerimiz, çocuklarımız 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' setlerine EBA'dan dijital olarak erişebilir. Çocuklarımızı, velilerimizi desteklemek için çalışmalarımız sürecek. Velilerimize ilişkin çalışmalar da geliyor. Onları da zamanı gelince paylaşacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dünya ve Türkiye'nin farklı bir tarihi süreç yaşadığını, bu dönemin eğitim üzerinde de etkisini gösterdiğini belirtti. Türkiye'nin eğitim alanında bu süreci en az kayıpla atlatması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Selçuk, çocuklara destek olmak, velilerin çocuklarıyla ilişkilerine katkı sağlamak ve öğrencilerin öğrenme kayıplarını azaltmak amacıyla alanında ilk olma özelliğini taşıyan birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Dünyadaki ortak endişeler arasında ‘koronavirüs salgını dolayısıyla eğitime verilen arada öğrencilerin öğrenme kayıplarının artmasının’ yer aldığını anlatan Selçuk, şöyle konuştu:
“Önceki yıllarda yaz ayları çoğunlukla çocukların oynadıkları ve eğlendikleri bir tatil şeklinde geçiyordu. Artık yaz aylarının daha dolu bir şekilde geçmesini istiyoruz. Bu süreçte Eğitim Bilişim Ağı (EBA) internet sitesi ve EBA TV Yaz Okulu üzerinden öğrencilere sosyal-duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini desteklemek için alternatifler sunmaya devam ediyoruz. İlkokul öğrencilerine destek olmak için ‘Arkadaş’ isimli tatil kitaplarını hazırladık ve yaklaşık 5 milyon 300 bin çocuğa ulaştırdık. Arkadaş ile Milli Eğitim Bakanlığı yayınları arasında ilk defa hikaye üzerinden bir ders anlatımı yapıldı, oyun, eğlence ve kazanımlar iç içe geçirildi, çocukların kendi yaşantılarıyla, aile büyükleriyle yaşantılarıyla, müfredat arasında bağlantı kuruldu. Ortaokullara destek için de 'Tabii' uygulamasını 9 Temmuz'da ilan ettik. Orada da ortaokul öğrencilerimize yönelik bir dijital platform hazırladık, mobil uygulama oluşturduk. Orada oyun ve ders iç içe. Yaz tatili ne kadar uzarsa çocukların öğrenme kayıpları da o kadar artacak. Bu nedenle destekleri arttırıp bu kayıpları azaltmak istiyoruz. Çocuklara eğlenceli, oyun tabanlı içerikler sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf için 'Öğrenmeye Hazırım' seti hazırladık. Bu setin dört kitabı var. Her birinde de Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve hayat bilgisi içerikleri söz konusu. Çok eğlenceli ve dinamik bir yapıda. Normal ders kitabının biraz dışında, çocukların ilgisini çekecek birtakım içerikler, bilmeceler, oyunlar, gerçek yaşamdan kesitler var. Bunların hepsi temel kazanımlarla da bağlantılı. Çocuklar 'öğrenmeye hazırım' derken gelecek seneye hazırlar mı? Bu da bizim problemimiz. Yani yüz yüze eğitim geciktikçe, biz ne tür kayıplar olduğunu ve telafi eğitiminin içeriğinin ne olması gerektiğini yeniden yeniden değerlendiriyoruz ve dünyayı da izleyerek, başka ülkeler ne yapıyor diye bakıyoruz. Setlerde dersin yanı sıra geçmişten günümüze değerlere atıflar da ailelerin çocuklarıyla ilişkisini güçlendirecek çalışmalar da var.

EBA'DA 1'İNCİ SINIFLARA 3 FASİKÜLLÜK SET
‘Öğrenmeye Hazırım’ setiyle öğrenciler isterlerse üst sınıflarla, isterlerse de alt sınıflarla ilgili derslerin içeriğine bakabilecek, gelişim durdurulamayacak. 1'inci sınıf öğrencilerine yönelik ‘Tohum’ isimli bir kitap seti daha hazırladık, 1'inci sınıfları niye ayırdık? 1'inci sınıf okula yeni başlanılan bir sene. Çocuklarımızın öğretmenleriyle yüz yüze eğitimleri yarım kaldı. Bu nedenle EBA televizyonunda da burada 1'inci sınıflara bir ayrıcalık yaptık. 1'inci sınıflara özel üç fasikül halinde 'Tohum' dediğimiz bir set hazırladık. Burada da çocuklarımızın, dinleme, konuşma, okuma, yazmayı içeren dört dil becerisinin temel alındığı bir yaklaşım sergiledik. Öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimizin birlikte hazırladıkları ve beraberce oluşturdukları bir içerik. Aynı zamanda da çocuk edebiyatının seçkin yazarlarının birtakım eserlerinden alıntılar var. Çocukların eğlenerek tekrar etmesini, oynayarak öğrenmesini istiyoruz. Kitap setini çocukların eğlenerek ve kendi hızlarını dikkate alarak ilerleyebilecekleri şekilde hazırladık. Bu yaklaşım yeni.